Nu este greu să observi, plimbându-te pe străzile Chișinăului că orașul este dominat de 2 tipuri de clădiri: instituții sovietice, din beton și sticlă alături de blocuri decente, de beton, dar lipsite de orice fel de iz estetic și clădiri noi, cu iz modern apărute că ciupercile după ploaie, îngrămădite pe străzile înguste parând a da un sentiment că nicio lege sau normă urbanistică nu există.
Întrebare e, mai există vreo un loc unde se mai poate simții ceva din aerul interbelicului, al balurilor, cafenelelor de stradă, al vieții protipendadei de altă dată în acest oraș? Răspunsul este unul nuanțat, pe străzile din centrul cu siguranță nu, orașul fiind prea schimbat de valurile istoriei de atunci, sau mai bine zis mutilat, dar o inițiativă recentă și extrem de curajoasă vine în sprijinul celor ce ar vrea să descopere cum se trăia și cum se construia în Chișinău până la ocupația armatelor roșii și ștergerea oricăror urme de identitate românească a orașului.
Muzeul orașului vechi este o expoziție privată, lansată pe lângă atelierul MamaIe, unul din foarte puținele ce coase ie manual după canoane vechi. Povestea muzeului este legată de dorința de conservare a patrimoniului a unei familii din Chișinău, care trăind în centrul vechi vedea cum zi de zi, clădirile istorice se împuținează, fațadele decorate se scorojesc și orice urmă a vechii estetici se pierde.
Astfel Bunica în vârstă de 65 de ani și nepotul de 11 au purces a salva tot ce se mai putea salva din ruinele in pericol. Timp de ani aceștia au adunat o colecție impresionantă de artefacte pe care au organizat-o în expoziție unică, alegând să recondiționeze o casă veche luând astfel naștere muzeul orașului vechi, sub deviza cum se trăia și se construia în Chișinău până în 1940-44.
Turul nu este o simplă înșiruire biografică a unor date, ci o carte de povești, într-o manieră unică, prin care un obiect banal de bazar duce la povestea incredibilă a unei mari personalități din casa căruia a fost salvat. Nu te-ai gândi că o simplă clanță prinsă de un oblon duce cu gândul la povestea incredibilă de viață a unei aristocrate basarabene, ajunse regină în 1882 la Belgrad.
Artefacte unice de o valoare inestimabilă și-au găsit adăpost în micul muzeu. O ie legată de povestea unei regine trecute prin Chișinău, o statuie salvată de pe un havuz al unei vile urbane celebre, ori chiar accesorii aparținând marilor români, deputații Sfatului țării, ce la 1918 au votat unirea. Muzeul oferă o manieră interactivă de vizitare, unde participați sunt transportați parcă în pielea oamenilor vremii.
Protocolul suprem este chiar să primești din partea casei o cafea la nisip, râșnită manual la o râșniță din vremea imperiului Otoman. Tot aici se organizează cu unele prileje concerte, evenimente culturale, conferințe științifice așa că acest loc devine un refugiu urban, unde pe lângă atmosfera unică poți pleca cu multe emoții pozitive.
Muzeul este oricând disponibil, deschis de luni până sâmbătă de la orele 11 până seră la 19, sau oricând la nr de telefon afișat în vitrină.
Petru Ciobanu este elev în clasa a 12-a. E un tânăr pasionat de istorie și relații internaționale. Ocupă funcția de președinte al Asociației Obștești "Ideea Națională" și s-a remarcat totodată ca fondator al sălii de expoziție "Muzeul Orașului vechi".

